Comments on: За какво се ползва Wikipedia? http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/ блог за блогове, поддържан от един блог ентусиаст (с някои чисто лични моменти) Sat, 18 Apr 2024 18:29:42 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3.1 By: Мъро http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-109070 Thu, 28 Aug 2024 13:28:58 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-109070 Злоупотреби с WikiPedia се случват често. Слава на Бога и там има редактори, на които им остава свободно време да изчистват долната реклама от качествените статии.
За целта имат дори нещо от рода на арбитражна комисия, която решава дали дадена статия (или просто част от нея) не й е мястото там и има по-скоро неинформационен характер.

]]>
By: Тодор Христов http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-109062 Thu, 28 Aug 2024 07:09:19 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-109062 Стефан, четете по-внимателно другия път. Никой нищо не хули. :-)

]]>
By: стефан http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-109061 Thu, 28 Aug 2024 06:37:29 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-109061 Г-н Христов от поста ви ясно личи, че си нямате и идея как функционира wikipedia и какво точно представлява. Ако иската де пишете подобни статии и да хулите един подобен проект, поне се постараите да научите основните неща за него. Wikipedia представлява енциклопедия която е попълвана и поддържана от СВОЙТЕ ПОЛЗВАТЕЛИ. Вие, аз и леля Пенка можем спокойно да редактираме, добавяме и т.н. материали в тази енциклопедия. Най вероятно вашият материал е бил добавен там не от някой редактор, а от леля Пенка, която е намерила нещо полезно в него и е искала да го сподели с други хора. Но явно тази благородна инициатива на многоуважаваната леля Пенка е била упорочена от лошите братушки, който не са останали доволни от вашия материал и са оставили други (явно по-добри според тях).

Отново ви съветвам при следващ такъв проблем с wikipedia, прочета малко за нея и си задайте въпроса ‘Аз тъп ли съм или да’.
Вследсвие на отговора от този въпрос, Вие ще можете да прецените какво да включва следващия ви пост.

С уважение,
потребител на http://www.wikipedia.org

]]>
By: Двете най-важни правила за блог-успех http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-109040 Wed, 27 Aug 2024 14:11:39 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-109040 […] Част от тези блогъри наивно смятат, че ако съдържанието, което предлагат е стойностно, то ще бъде по естествен път ликнвано от други блогове и по този начин блогът ще се сдобива с нови и нови читатели и ще постига по-успешно целите си. Суровата практика в България например показва, че това не е така. Няма да бъдат линквани толкова охотно, дори и в Wikipedia! […]

]]>
By: Марто http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-109014 Wed, 27 Aug 2024 08:44:05 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-109014 Поне по мое наблюдение, човека който ти е сложил линка доста е понаспамил в wikipedia. Това вероятно е и причината да зачезне и твоя линк с останалите сложени от него.

]]>
By: Тодор Христов http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-108996 Wed, 27 Aug 2024 05:19:54 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-108996 Ами… махан, слаган, махан… карай да върви :-)

]]>
By: Марто http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-108986 Tue, 26 Aug 2024 21:51:07 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-108986 Линка ти няколко пъти е махан:
(без “външни препратки” – нямаше нито един свързан линк)
(без спам)

Като гледам линковете – покрай сухото и изгоряло и мокрото;)

]]>
By: Тодор Христов http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-108982 Tue, 26 Aug 2024 18:48:33 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-108982 Нямам нищо против руския сайт и изобщо не съм гледал на него като на “конкуренция”, още повече, че той имаше и съдържание, доколкото видях (и писах) – примерни бизнес планове.

Отделен е въпросът доколко руското съдържание е адекватно към българската версия на Wikipedia и само с тези 2 руски сайта ли се изчерпва темата за бизнес плановете в българския интернет.

Аз много се радвам, че повдигаш тази тема, защото тя дава основание да се мисли в няколко важни посоки:

1. Wikipedia доколко авторитетен източник на информация може да бъде, ако абсолютно всеки си слага линкове където иска или трие свободно чужди?

2. Кое е по-авторитетното издание – Wikipedia, където има голям брой анонимни автори (които, криейки се зад анонимността си, могат да си правят каквото си искат, както се вижда от дискутираните примери), или Google Knol, където ако не друго, поне всеки материал е подписан от реален автор и според обществената тежест на всеки автор читателят може да прецени на кого да вярва и на кого да се довери – както като текст, така и като външни препратки.

В това отношение (авторитет на материалите) Google Knol са бъдещи шампиони пред анонимните статии в Wikipedia, абстрахирам се от това, че проектът е на Google и те му помагат в SERP, говоря чисто за авторитет и доверие към материалите. И ако някога трябва да взема лично участие в един от двата проекта, при сегашните условия клоня към Knol. Просто логиката го налага.

3. Как трябва да се чувстват големия брой хора по света, а и в България, за които съм чувал, че са дарители на Wikipedia? Те за какво даряват (или са дарявали) пари – за да си прави някой лесен трафик ли?

Аз ако бях дарител на Wikipedia, щях да се замисля дали да дарявам отново, ако знам, че практически всеки трети или пети може да се възползва от ресурсите на енциклопедията само за своя лична изгода.

4. Самодобавянето какво е – автореклама или нормална практика? И ако приемем, че е в реда на нещата да се самодобавяш (както ме научи практиката, в социалните мрежи в България трябва сам да се самодобавяш в 95% от случаите, и за голямо съжаление, въпреки че се въздържах 5-6 месеца в началото на 2024г. се наложи и аз да ползвам този подход, макар че логиката на мрежите би следвало да е по-различна), тогава какво става с останалите добри (и да допуснем – понякога и по-добри) материали, които не са дело на хора с акаунт в Wikipedia – те защо остават извън световната енциклопедия?

Излиза ли така, че в Wikipedia не можеш да попаднеш с линк, ако не си част от нея, т.е. ако не я попълваш, защото няма как да се самодобавиш, ако не попълваш? Тогава, енциклопедия ли е това, или говорим за нещо друго – примерно частен, макар и мащабен, проект?

Защото, няма какво да се лъжем, Wikipedia гради имидж и позиции сред хората именно благодарение на светлия си образ на обществена инициатива, не на частна.

Тези поне 4 теми според мен са важни – става дума за реалния живот. Защото следващият път, когато в някоя наивна българска медия прочетем “Помогнете на Wikipedia за еди какво си”, “Включете се за статия номер 1 000 000” и т.н., поне да сме наясно за какво точно става дума и че “совите не са това, което са”. :-)

Не оспорвам наизуст качеството на материалите в Wikipedia, нито благородната кауза зад този мащабен световен проект, но за жалост, там където се намеси човешката ръка и парите, явно е лесно нещата да се опорочат. А тръгне ли се по тази плоскост, опасявам се, че връщане няма – всеки ще си добавя или трие, стига да му е на него изгодно и настава една война.

В тази връзка, няма да забравя за историите около DMOZ (преди години, сега не знам как е) – разказани ми накратко от човек, който е бил редактор там в по-далечното минало. Как всеки се опитвал да прецака другия, да му сложи сгрешен анкор текст в линка (с правописна грешка или една буква по-малко), ако може – да не го допуска изобщо до директорията, да протака включването (без основание, естествено) и т.н.

Просто нахвърлям различни въпроси за размисъл на всеки, който храни някакви илюзии, че поне в Интернет нещата могат да са що-годе на равнопоставена основа. Затова и е такова заглавието на статията – За какво се ползва Wikipedia? – една сигнална лампичка към всеки, който не си е задавал по-сериозно този въпрос.

]]>
By: Бранимир Бонев http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-108980 Tue, 26 Aug 2024 18:07:33 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-108980 Както беше изяснено вече, за SEO wikipedia не става много-много, макар че по мои наблюдения и nofollow линковете имат някаква тежест за SERPs на Google, а още повече на Yahoo. Но пък има хора, които успешно ползват енциклопедията като социална мрежа :-) Иначе, въпрос на личен избор е дали ще се самолинкваш оттам. По лични наблюдения, не е голям проблем – ако поставиш връзката си в точната статия, на практика допринасяш за това някой да достигне до полезната информация, която си събрал и подредил. Какво значение има за потребителя дали сам си сложил линка или някой друг те е добавил? За конкретния случай е морално неправилно да махат всички хипервръзки, но явно собствениците на двата руски сайта се борят с нокти и зъби. И аз съм се самодобавял в статии на wikipedia, но да махаш конкуренцията… хм, грубо е!

]]>
By: Тодор Христов http://alabala.org/za-kakvo-se-polzva-wikipedia/comment-page-1/#comment-108979 Tue, 26 Aug 2024 17:35:29 +0000 http://alabala.org/?p=978#comment-108979 Аз ти благодаря сърдечно за редакцията, но не това беше идеята на поста ми и ако така си изтълкувал нещата – наистина погрешно си ме разбрал. Никъде не съм написал – “Изтрийте ето тези, а сложете мен!”, нали? Ставаше дума за съвсем различни неща, които онагледих с два много елементарни примера.

И ако идеята на коментара ти е както си написал в прав текст: “Всеки гледа да дърпа трафик отнякъде”, значи просто се потвърждават опасенията ми за Wikipedia, нищо повече от това, за жалост. :-(

Но тогава е по-добре това да се знае и с него да са наясно всички.

]]>