Например bgrabotodatel.com – идеята там е подобна, само че за разобличаване ( и съответно възхваляване ) на добрите и лошите работодатели. Чувам обаче че има компании които пишат мнения от името на служители на конкуренцията, както и обратното – много компании пишат положителни мнения за себе си.
]]>А Марто, не е задължително – това е силата на wiki-тата – няма нужда от организация зад тях, а просто интерес от хората в нета към проблема. Опитаха се да затворят wikileaks, заради генерираната информация в него, но не стана (съвсем).
]]>Възможността за анонимност в случая аз бих използвал по различен начин. Може да направим едно wiki, в което да се дават сигнали за корупция и незаконни сделки. Не става въпрос за компромати и слухове, а за документи и снимки, с които се доказва нещо. Все се говори, че медиите и политиците не дават на такива доказателства да излязат на бял свят – с такъв сайт ще излизат и потърпевшите няма да ги е страх от преследване.
Такива данни може да се дават и на предавания като Господарите, но ни е ясно, че по-малко интересните и неудобните теми не излизат. Един типичен пример (usecase) ще е след като на някой му се е налагало да “бута” на доктор, то просто да опише кога, как и с кой доктор е станало. Така на доктора ще му се изгради един вид досие и хората ще са по-бдителни. Пък кой знае – може да има и други ефекти.
Просто идея.
]]>