Имам удоволствието да съобщя, че блогът за блогове Alabala.org вече е информационна агенция! Това личи недвусмислено от страничката за “Информационни агенции” на Start.bg, където Alabala.org е листната в секцията “Други български информационни агенции”.
Което, от своя страна ме накара да се замисля доколко един български блог може да бъде превърнат в информационна агенция, какви ресурси биха били необходими за това, в кои ниши е най-вероятно да има най-големи шансове подобен блог и как би стоял въпросът с монетизацията на подобен блог.
На първо четене, да си информационна агенция никак не е проста задача, тъй като се изисква първи да публикуваш новини, т.е. да информираш останалите.
На второ четене обаче, шансове за “блог – информационна агенция” има, като това зависи най-вече от нишата, както и от това какво означава “да информираш първи”. Може да не си първи офлайн, но да си първи онлайн, нали така?
Какво мислите – има ли теоретична и практическа възможност един блог да играе ролята на информационна агенция и какво е нужно за тази цел?
{ 4 trackbacks }
{ 19 коментара… прочетете ги по-долу или добавете ваш }
Калоян К. Цветков 05.09.08 в 10:09
Ха-ха Ти сам ли се записа там, или някой ентусиаст е решил да ти направи услуга ?
Тодор Христов 05.09.08 в 10:09
Не, не съм се записал сам – вероятно е редакторът на страницата (за което му благодаря!)
Майк Рам 05.09.08 в 11:09
Това е много просто и доколкото виждам по социалните мрежи, много хора го практикуват. Друг е въпросът доколко е качествено.
Как става:
Закачаш се за RSS фийда на някоя чужда информационна агенция (най-добре е японска или австралийска, че те първи започват деня) и като прочетеш някаква новина, я превеждаш на български и я публикуваш.
Проблемът на блоговете-информационни агенции е в това, че са много и повтарят едни и същи новини, с което взаимно се обезличават. Има ли някой, който още не е разбрал за преминаването на Бербатов в Юнайтед?
Тодор Христов 05.09.08 в 11:09
По-добрият вариант за “Информационна агенция” в истинския смисъл на думата е ако самият блог се превърне в източник на новини.
Например, в сферата на интернет такива вече саTechcrunch, Mashable и Webware.com – самите тези блогове раждат новините (компаниите и други организации сами ги търсят и им изпращат прес-рилийзите си) и започват да бъдат цитирани от всички останали.
Възможно ли е подобно нещо у нас?
Калоян К. Цветков 05.09.08 в 12:09
Възможно ли е подобно нещо у нас?
Простете примитивния скептицизъм на стереотипния инжинер, но не, не мисля, че е възможно
Надя 05.09.08 в 12:09
Ама как звучи само – Информационна агенция Алабала
Тодор Христов 05.09.08 в 12:09
Надя, според мен не звучи никак зле, нали?
Тодор Христов 05.09.08 в 12:09
Калояне, защо да не е възможно?
Да речем, в определена, достатъчно широка ниша, където има достатъчен брой (да речем 30-40-50 и нагоре) компании, които да бъдат поканени да участват съссвои материали, би могло да се опита.
Например, в бранша на строителството, мебелните фирми и др.?
Калоян К. Цветков 05.09.08 в 13:09
Може би нe разбирам правилно това, което си написал, но участието със свои материали не е точно това което аз си преставям като информационна агенция — понеже съвсем естествено е фирмите да се опитат да извлекат някаква рекламна полза от това, и в крайна сметка всичко ще стане “платени материали”. Това съвсем се разминава с моето разбиране за информационна агенция, която до колкото е възможно да се опитва да представя обективно нещата.
Съвсем друга тема пък е колко е дорасъл БГ бизнеса, за да ползва интернет по модерен и полезен начин — моите скромни наблюдения показват че като цяло БГ бизнеса е … как да го кажа меко … задръстен. Разбира се, има изключения, но аз говора за цялата картина. Виж случката с блога на ПИБ — те го направиха чак след като се “опариха”, и неволята ги научи за ползата от “чудото”, наречено корпоративен блог. Както и да е, идеята е, че няма търсене за подобна услуга, че “средата” не е узряла все още. Технологично ние малко догонваме другата част от света, така че може и да има място за нещо такова, но не и в близките 2-3 години.
nickname778 05.09.08 в 14:09
По-скоро български блог може да се превърне в сериозна медия, но чак пък в информационна агенция едва ли – пък и една от идеите на блоговете е те да са предназначени за широката публика, а информационните агенции по своята същност са обърнати главно към медиите.
Миглен 05.09.08 в 16:09
ZaPernik.com – Информационна Агенция “ЗаПерник”, под Wordpress.
Уеб дизайнер блогва 05.09.08 в 18:09
“Например, в сферата на интернет такива вече са Techcrunch, Mashable и Webware.com – самите тези блогове раждат новините (компаниите и други организации сами ги търсят и им изпращат прес-рилийзите си) и започват да бъдат цитирани от всички останали.”
Мен няколко пъти са ми пращали прес-рилийзи за излизането на нови проекти, но мисля, че за да се превърне в практика, то конкретния блог трябва да има доста служители и доста сериозно отношение към работата си!
Тодор Христов 05.09.08 в 18:09
Е, да , всичко си изисква ресурсите – служители, реклама, време, информация…
Maritime Transport 05.09.08 в 23:09
Айде честито.
Мен са ме листвали там къде ли не. Сега страницата ми е в снимки, а то много общо няма. Но здраве да е. Иначе информационна агенция е по добре от просто блог.
Тодор Христов 05.09.08 в 23:09
Престижно е…
Валентин 09.09.08 в 19:09
Здравейте,
Аз съм редактора на въпросната страница и искам да се извиня за допуснатата грешка. Ще бъде поправена разбира се.
“На второ четене обаче, шансове за “блог – информационна агенция” има..” Хубава идея обаче възникна
Лека и успешна седмица!
Тодор Христов 09.09.08 в 19:09
Валентин, благодаря за включването!
Аз не се оплаквам от начина, по който е включен блога ми, ни най-малко, даже, ако е възможно, ще помоля да си остане точно така – “Информационна агенция “Алабала”.
pierrot 12.09.08 в 19:09
Браво!
Напълно е възможно, и именно примерите, които даваш са такива успели блогове. А и ти вървиш именно по този път все пак, не го оставяй
Тодор Христов 12.09.08 в 23:09
Ееее, Валентин, редакторът на страницата за “Информационни агенции” в Start.bg ме е изтрил и вече не съм “Информационна агенция”.
Жалко…