Голям смях!
Докато темата за Топ 100 на българските блогове е все още актуална или любопитна за някои от нас, насочвам ви към един материал от преди минути, с авторитетното заглавие “Голямото мерене на п*****е” (всеки сам да прецени как да го тълкува, а ако иска да види оригинала – да натиска линка)
Цитирам:
Факт е че много “известни” блогъри, не обичат Alexa преди всичко заради това, че показва голата истина – сайтовете им далеч не са толкова посещавани, иначе като са толкова отворени да си пуснат публични броячи и да се види на кой колко му е голям.
Във връзка с тази статия, искам още веднъж да кажа няколко неща, макар че и тук в Alabala.org, и по е-мейл, и по ICQ, и в други блогове вече изразих позицията си много ясно. И все пак:
- Класацията “Топ 100 на българските блогове” на Alabala.org не е създадена с цел самоцелно “мерене” на каквото и да е било. Подобно внушение по-скоро опорочава идеята ми. Не визирам заглавието на статията, към която ви насочвам, а имам предвид 1-2 мнения, които чух тук-там и ми стана смешно. Описал съм много внимателно на кого ще е полезна тази класация.
- Намериха се хора, които оспориха Alexa Rank. Е, честито, имаме новина! Повече от ясно е, че сам по себе си този критерий е много спорен, и това съм го записал черно на бяло в статията си за критериите за оценка на класацията.
Тези хора прекалено от близо се взират в Alexa и забравят, че класацията, която изготвих НЕ Е “Топ 100 на българските блогове според Alexa”. Има 4 критерия и Alexa е само 1 от тях, с максимум 33% обща тежест, разбита на специални групи от 0-15 точки, според вариациите на Alexa.
Тук е мястото да кажа, че и другите критерии могат да се манипулират. Особено пък Technorati. Това, че за някои блогъри е възможно Technorati да е “по-удобен” в момента е друга тема, за която става дума и в материала, към който ви насочвам с линк.
- Въпреки всички условности на Alexa, не можех да си представя класация на българските блогове, без да отчета нещо много важно за един блог – посещаемостта. Нека не си криви душата никой по тази тема – трафикът е фундаментален критерий, ако искаме поне грубо да преценим кой колко читатели привлича, за да си направим и изводи защо-как (което е и една от целите на класацията, а именно образователната страна на нещата, изводите).
В тази връзка, обмислях възможността да следя RSS абонатите. Oggin също даде тази идея – както чрез feedburner, така и чрез Google Reader. Нямаше как да го реализирам на този етап, за съжаление, а и не това е най-важното.
Слава Богу, че помощта си за това-онова ми предложиха по-компететни в техническата страна на нещата хора. В близките дни ще се допитам до тях и ще се опитам с тяхната помощ и мнение да направя комплексът от критерии още по-балансиран (без да го претрупвам обаче, иначе става прекалено сложно и кой знае какви спорове пък ще се появят тогава)
Ще се радвам, ако класацията, която изготвих се приема от нейната конструктивна и рационална страна. Тя е съставена за черпене на опит, идеи, извличане на изводи – не за да ласкае нечие его за сметка на друго его, нали така?
И така, напред към “Голямото мерене на п*****е” за онези, които се интересуват от темата.
{ 2 коментара… прочетете ги по-долу или добавете ваш }
Емин Бей 30.10.07 в 22:10
Много по-важен е въпроса (за мен) е не “кой сега е номер едно” а, колко всъщност са българските блогове?
да не се окаже че всички сме първи на село…
Има и друг елемент според мен се оценяват предимно блоговете за които се сещате (вие които провите красацията). Моля кажете дали е така?
Имаче мучос грацияц, че въобще присъствам в това да ме премерите
Тодор Христов 30.10.07 в 22:10
Колко всъщност са блоговете?
Това е чудесен въпрос, и заради такива въпроси създадох класацията, отчасти.
Блоговете в България се измерват с хиляди. Само в Blog.bg са хиляди, ако не ме лъже паметта, в BGlog.net – също.
Сигурно има много блогове и в другите мрежи – Bloghub.org, Sibir, че и в чуждестранни навярно има – MySpace си е вид блог, като се замисли човек.
Аз вече писах откъде почерпих информация за пилотната класация, в която измерих 250 блога:
Поне за тези блогове се твърди, че като цяло са представителна извадка на блоговете у нас, сред тях са именно имената, които се споменават най-често.
Споменах също, и че:
Тепърва ми предстои да обмисля всички плюсове и минуси, които се забелязват след оповестяване на първата класация, за да преценя кое ще е най-добре да се измерва и при кои блогове.
Разчитам и на чужда помощ, естествено, не само на себе си, и без това имам много други задачи на главата.
Във всички случаи, блоговете, попаднали в “Топ 100 на българските блогове” не са “първи на село”, според мен. Те имат своите доказани достойнства, по силата на съвкупността от критериите, които ползвам.