Внимателно в социалните мрежи!

  • el
  • es
  • id
  • pt
  • se
  • от Тодор Христов на 08.07.2008





    Защо е важно да внимаваме в социалните мрежи и избора на приятели там? Ето защо:

    Допускам, че авторът на презентацията говори от (горчив) личен опит.

    Ако тази статия ви допада, споделете я в Twitter и Facebook или я запазете в Delicious.


    Харесвате ли това, което четете тук? Абонирайте се с RSS фийд или направете абонамент по е-мейл, за да получавате първи информация за всички мои най-нови статии.




    Вижте и това:
      Няма други материали по тази тема

    { 11 коментара… прочетете ги по-долу или добавете ваш }

    1

    Боян Юруков 09.07.08 в 01:07

    Еми с две думи той припомня, че социалните мрежи имат и ключалки по профилите и че е добре да ги използваме. В момента много малка част от хората по такива мрежи ограничават достъпа до личните си данни/снимки/съобщения. Това тук е предупреждение за да не се стигне до отлив от тези иначе полезни инструменти.

    2

    Manol Trendafilov 09.07.08 в 09:07

    Социалните мрежи трябва да се използват или с лична или с бизнес цел, но никога с двете, макар, че при мен е и от двете по малко, и наистина съм се замислял по въпроса доста. Може би по удачен вариант, ще е отделен бизнес профил и личен профил.

    3

    Тодор Христов 09.07.08 в 09:07

    Да, отделния профил е добра идея.

    4

    Майк Рам 09.07.08 в 11:07

    Ако се подписваш с едно и също име, мисля, че няма голяма полза да имаш различи профили, тъй като при търсене биха излизали и двата и един потенциален бизнес-партньор пак би могъл да види и лични данни.

    Може би е добре личния профил да бъде защитен и да не се вижда въобще от външни хора, освен от тези, които ти експлицитно си оторизирал.

    Въпреки това, мисля, че правилният начин не е с някакви технологични хватки, а просто човек трябва да мисли, преди да публикува нещо лично и да има винаги предвид, че това, което разкриваш за себе си, е достъпно за всичко хора по света.

    5

    pierrot 12.07.08 в 21:07

    Ограничаването на профила е от значение наистина, но когато нямам от какво да се притеснявам или крия? Тепърва имам чувството, че ще задълбаваме по социалните мрежи и интернет въобще, и криенето и ограничаването не са добра идея. Но както се казва в публикацията – мислене и преценка какво правиш в интернет. Това е най-добрата възможна гаранция, горе долу както е и със спама – преди малко четох за това във блога на ФКолор.
    Мен не ме притесняват толкова приятели или работодатели, а една друга категория хора, които се ровят в нета.

    6

    Тодор Христов 13.07.08 в 00:07

    Кои хора те притесняват?

    7

    pierrot 13.07.08 в 00:07

    Ами във fb на няколко пъти получавах покани за приятелство от хора, които не познавам – с английски имена, и на логичният въпрос от къде ме познават ми се отговаряше – ти само приеми поканата. Например такива. Другото – като напишеш на някой известен името ( случвало ми се е, затова ) излизат доста хора с неговото име. Те с какви мотиви са в тази социална мрежа?

    8

    Тодор Христов 13.07.08 в 09:07

    Има много луди, има и злонамерени хора вероятно.

    9

    Боян Юруков 13.07.08 в 11:07

    Аз съм получавал много покани от непознати и винаги мотивите им са били просто лаф и докосване до друга култура. Примерно с един гей от Южна Африка си лафихме и той ме разпитваше колко сме толерантни в Европа. Или пък с една българка на 16 години от щатите, която от малка е там със семейството си – знае български, но не си общува с българи и й беше интересно. Аз пък съм пращал покани на иранци, защото ми е било интересно да си говоря с тях.

    Не възприемайте, че зад всяко действие има користни подбуди. Основната цел на социалните мрежи е да свързва хора, които иначе не биха говорили един с друг – да ги извади от зоната им на комфорт. Примерно може продавач на сандвичи да се “срещне” с брокер и да открият, че имат еднаква страст към строене на кораби в бутилки – нещо, за което не се говори докато купуваш или продаваш сандвичи на улицата.

    А и не забравяйте, че имената на известните не са уникални. Аз като видя в новините заглавия от типа “Юруков това…”, “Юруков онова..”, винаги получавам тик. А хора с имена като Бил Клинтън, Буш, Обама, Кох, Шумахер и т.н. има десетки, ако не и стотици. Има разбира се имитатори, които искат да осмеят известната личност, но това е с цел сатира. Добър пример тук е познатия ни “личен блог” на Бойко Борисов.

    10

    Тодор Христов 13.07.08 в 13:07

    Бояне, трябва да е наистина шокиращо да отвориш някой сайт и да прочетеш нещо от сорта на “Юруков на съд за източване на…” или нещо подобно.

    11

    Боян Юруков 13.07.08 в 13:07

    Точно. Фамилията ми е достатъчно рядка, за да няма много хора, които да са известни. Имаме политик, футболист и май репортерка. Когато въпросният Юруков застана начело на СДС доста хора ми писаха, че съм в новините. С насмешка разбира се. Досега обаче не са ме намирали така в социалните мрежи и да ме питат как вървят нещата в СДС.

    КОМЕНТИРАЙТЕ сега (и моля, пишете на кирилица):

    Създайте си уникален Граватар (снимка) за вашите коментари. Граватарът ще се асоциира с е-мейл адреса, който оставяте, когато коментирате тук.