В поредния си практичен видео филм Даниел Скоко коментира целесъобразността на съвпадението между името на блог (или логото в Header-а на блог) и домейна на блог.
Даниел прави анализ с няколко известни блога, като обръща внимание на неща, за които всеки втори средностатистически блогър би казал “О да, ама разбира се, че е така! Това са неща, които се подразбират!”, но на практика, не всички се придържат към тях.
За мое щастие изцяло покривам стандартите на Даниел, тъй като във всички мои блогове името на домейна е изписано по абсолютно същия начин в Header-а на всяка страница, както и в т.нар. “address bar”.
{ 4 коментара… прочетете ги по-долу или добавете ваш }
Бранимир Бонев 27.05.08 в 08:05
Данел ползва Firefox 3, скоро, предполагам, ще излезе и официална версия, което пък значи, че съветите от филмчето са горе-долу безполезни. А пък и откакто съществува autocomplete функцията /мисля, че е от IE6 нататък/, човек трябва да гледа клавиатурата, за да сбърка домейна на вече посещаван сайт. По мое мнение не е чак толкова важно. А и ако собственика на сайта е вложил известно време в SEO, това, което потребителя търси, ще е на някое от челните места в гугъл. Или бъркам?
Тодор Христов 27.05.08 в 19:05
Ами виж примера със ZenHabits.net. Много хора си мислят, че сайтът се казва ZenHabits.com, вероятно, а той е закупен от друг човек с чисто рекламна цел.
Самият собственик на ZenHabits.net не е афиширал изрично “.net” в логото. Според мен няма проблем да го направи по някакъв елегантен начин, нищо, че и така е ужасно четен.
Освен това, като казваш за браузърите, зависи кой какъв браузър ползва. Не всички са с Firefox. При някои от моите блогове например над 65% са хора с IE.
bahu 29.05.08 в 12:05
добро добро:)
Лого фен 15.07.08 в 00:07
Има няколко неща, които не се споменават във видеото..
- Примерно, може да си позволите лукса да не слагате разширение в логото ако имате .com адрес. И обратното – ако може и да се наложи, въпреки, че имате .com – ако живеете във Франция и сте харесали някой сайт с френско съдържание – има голяма възможност първо да пробвате да напишете .fr … и така нататък. Т.е. – подразбирането става според аудиторията. Понякога аудиторията е умна и няма смисъл да й се натрапват очевидни неща. Който иска – знае къде да гледа…
- Може нарочно да не искате да слагате .net или специфичното разширение, тъй като това ще повлияе веднага на посетителя – хората са с предрасъдъци и често ако видят някое… “забутано” име са склонни да го пренебрегнат. ( “SEO SCOOP” седи много по-добре и по-сериозно вместо “seo-scoop.net”. Сигурен съм, че подобна промяна би ударила имиджа на сайта. )
- Ако сайтът има различно или екзотично разширение – това може да повлияе по положителен начин на неговия маркетинг. Едно различно разширение прави мястото като тихо и готино кафенце зад ъгъла, което малко хора знаят… И това става именно когато не афиширате самия адрес, а идеята на сайта / кафенето.