През Ping.bg попаднах на съвсем пресен материал в Techchrunch, касаещ бъдещето на блог-медията MyKinda и по-конкретно – MyKinda България.
Според материала на Майкъл Арингтън, основателят на MyKinda Лий Уилкинс му е изпратил е-мейл, в който дословно пише следното:
…За жалост, в началото на Февруари 2024 реших да затворя MyKinda Русия и България и да се фокусирам само върху Румъния, тъй като България и Русия ми изразходваха много средства – 15-20 000 евро на месец. Затварянето на дейността на MyKinda за тези две страни (заедно с Украйна) бе много трудно решение.
Предприех това, тъй като финансирам MyKinda сам и в настоящия момент не мога да си позволя това… Когато затворих MyKinda България и Русия, дълговете са съответно около 6000 евро за Русия, 5000 евро за България и 500 евро за Украйна.
Арингтън насочва към прес-съобщението на Лий Уилкинс по темата, публикувано в самата MyKinda. Прессъобщението е с дата 15.02.2008г., но бе новост за мен.
Само преди три месеца и половина новините за MyKinda България бяха съвсем други – MyKinda в Techcrunch, 300 евро за блогър?
Ето един много характерен коментар, дело на Светлана Гладкова, мениджър на MyKinda за Русия:
Редакторите за Русия и България – Димитър и аз, не сме получили възнагражденията си не само за Януари и Февруари, но и за Декември…. и за капак, отсъствието на каквато и да е било комуникация – да преследваш шефа си със седмици с въпроси за информация и обяснения за бъдещите планове, без да получаваш каквато и било обратна връзка.
Какво става?!
{ 1 trackback }
{ 24 коментара… прочетете ги по-долу или добавете ваш }
Калоян К. Цветков 27.02.08 в 16:02
Много неприятно наистина.
Тодор Христов 27.02.08 в 16:02
Добавих и коментара на редактора на MyKinda Русия по-горе – не е получавала пари от 3 месеца, както и Димитър Веселинов, казва тя.
Калоян К. Цветков 27.02.08 в 17:02
Да, видях го в коментарите на TechCrunch. Да се надяваме в бъдеще да се оправят работите и отново да заработи клона в България.
Димитър Веселинов 27.02.08 в 17:02
1. Благодаря на талантливите, лоялни и търпеливи блогъри от MyKinda България за отличната им работа!
2. Лии Уилкинс определено не е изразходвал 15-20 000 евро на месец за сайтовете в Русия и България.
3. Придобих ценен опит.
Надя 27.02.08 в 19:02
Димитър, с теб поддържахме първоначално връзка относно проекта. Аз бих те посъветвала да го съдите за неплатените суми. Ще се вдигне шум и ще направите ценен прецедент в блог обществото.
Тодор Христов 27.02.08 в 19:02
Димитър, благодаря за твоето лично включване тук. Бих се радвал много, ако дадеш малко повече разяснения по тази тема – тя вълнува немалък брой блогъри, не само от мрежата на MyKinda.
pierrot 27.02.08 в 22:02
Митко, за съжаление май се оказах лош пророк за някой неща…
Съветът на Надя е много прав и можеш да разчиташ на едно рамо с каквото можем!
Longanlon 28.02.08 в 10:02
хм, аз имам неизплатени суми само за един месец – май съм късметлия
Калоян К. Цветков 28.02.08 в 12:02
Днес обсъждах темата с един приятел, и това, че подобен случай беше и BlogNation. Не претендирам да съм човек с кой знай какви икономически познанания, но все пак на мен ми се струва, че в “моделът” на работа на тези блог мрежи нещо не е наред. Вие какво мислите ? Има ли още блог мрежи, които поради една или друга причина са спрели ? Има ли такива, които са успешни (т.е. просъществували са до сега) ? Според вас на какво се дължи затварянето на подобни мрежи ? От моя гледна точка изглежда, че има разминаване в планираните приходи, и заради това сега се прира всичко, за да не се правят повече разходи. Любопитно ми е само на реклама ли се е разчитало за приходи на MyKinda ?
Тодор Христов 28.02.08 в 12:02
Абсолютно логични въпроси, които и аз си задавам. В подобни проекти е много важен реалния бизнес модел, който може да проработи.
Струва ми се, че една от основните цели на MyKinda може би е била да се продаде мрежата на печалба бързо след нейното основаване, да речем 6 или 12 месеца след създаването й.
Може и да не съм прав, защото нямам информация от кухнята и това може би са само спекулации от моя страна, но съзирам подобен мотив в основателя на мрежата.
Просто няма начин той (Лий Уилкинс) да не е търсел финансиране на проекта си от някъде, но след като финансирането (може би под формата на собственост) не е дошло, той спира да дава от своите пари.
Много различни проекти ежедневно получават финансиране – някои по 5, други по 50 милиона долара. Склонен съм да вярвам, че Лий Уилкинс е разчитал на подобно развитие на събитията.
Калоян К. Цветков 28.02.08 в 13:02
Мисля, че някъде го гледах по видеотата от Блогкампа миналата година – там някой каза, че да се разчита само на реклама е несериозно и безотговорно като “бизнес модел” (не с тези думи, но нещо в този смисъл). В същото време си мисля, че интернет рекламата в България, не е достигнала своята зрялост, което е допълнителна тежест за едно такова начинание. Може би трябва да се промени модела за България, така че да се съобрази с допълнително утежняващите условия.
Петър Илиев 28.02.08 в 15:02
Да наливаш такива пари за заплати и да очакваш да продаваш банери и да ги избиеш според мен е абсурдно, още повече в източна Европа. Още на БарКампа повдигнахме този въпрос и за съжаление се оказахме прави. Парите в един момент свършват, а трафика и рекламодателите все още ги няма. Крива концепция от самото начало.
На мен ми е интересно какво толкова е смукнало тая невероятна сума. Интересно и кое и е по-напредналото на Румъния, че там модела работи а тук и в Русия не !?
Калоян К. Цветков 28.02.08 в 16:02
Може би в Румъния има голям рекламодател, който ще налива пари … или просто за времето в което е съществувала мрежата румънския клон се е преставил най-добре – което пак поставя въпроса за това кое и е “специалното” на Румъния в този случай ?
Димитър Веселинов 28.02.08 в 17:02
1. Специалното на Румъния е, че Лии Уилкинс живее в Букурещ.
2. Посочената сума за инвестиции в Русия и България не отговаря на фактите.
3. Успешните блог мрежи (Gawker, Techcrunch, Weblogs Inc.)са в държави с голямо население и развит интернет пазар.
4. Има несъотвествие между желаното заплащане от блогърите и възможните приходи.
5. Източна Европа има потенциал, от който може да се възползват опитни предприемачи.
pierrot 28.02.08 в 21:02
О, безспорно има, но някак си е любопитно на какво е разчитал Уилкинс? Не е възможно да е предвиждал прекалено голям период от време да инвестира без обратна печалба, нали?
Тодор Христов 28.02.08 в 22:02
Ако питате мен, разчитал е да набере известна скорост, след което да прибере няколко милиона от Angel Investors.
divedi 28.02.08 в 23:02
1. Бизнес ангелите инвестират до няколкостотин хиляди, милионите ги дават венчър фондовете.
2. Благодаря на всички наши читатели за интереса, коментарите и предложенията!
SSH_ON 29.02.08 в 00:02
Става въпрос за това, че със сухо дупе риба не се лови. Цифрите са смешни за който и да е сериозен Интернет проект.
vladi 29.02.08 в 09:02
Ами така е. НЕ е като да не бях сигурен, че ще се случи. Следващите са limpa.bg
Тодор Христов 29.02.08 в 11:02
Влади, защо Limpa.bg? Какво имаш предвид?
Калоян К. Цветков 29.02.08 в 12:02
Кое ще им е следващото на Limpa.bg ? Те са различен тип сайт, и едва ли функционирането му е свързано с такива разходи, като една блог мрежа. Виждам, че и там има блог постове, но изглежда, че те са допълнение на услугите предлагани от сайта и са повече за развлечение на потребителите на сайта.
Иначе нарояването на dating сайтовете е друга бира
divedi 29.02.08 в 13:02
Blog Network MyKinda To Shut Down Today
http://www.techcrunch.com/2008/02/29/blog-network-mykinda-to-shut-down-today/
Петър Илиев 29.02.08 в 15:02
Уилкинс осъзна грешката в бизнес модела си… или изобщо липсата на бизнес модел …Балона от логото на MyKinda се спука
vladi 01.03.08 в 08:03
Защото limpa харачат страшно много пари, които после ще трябва да връщат на инвеститорите си, но понеже липсва ясен бизнес модел, не ми е ясно как ще стане това. Спре ли това изкуствено помпане с пари, балона ще се спука, защото сайта е слаб и е пълна чалга.