Google Adsense (Гугъл Адсенс) е рекламна програма на Google, която позволява на собствениците на интернет сайтове да печелят пари, като показват на страниците си реклами на най-различни рекламодатели.
Google Adsense предлага на собствениците на сайтове да печелят пари по три начина:
Google Adsense за съдържание
Това е най-разпространеният начин за употреба на Google Adsense. Собствениците на сайтове копират в страниците си специално генериран код, който вземат от акаунта си в Google, след което Google преравя цялото съдържание на съответните страници и показва възможно най-близките реклами, публикувани от рекламодателите пак в Google, в отделна рекламна програма – Google Adwords.
Хубавото в случая с Google Adsense за съдържание е, че рекламите, които се показват са контекстуални, т.е. имат връзка с думите и комбинациите от думи и изрази, които се срещат в сайтовете на различните собственици. Това позволява да се показват реклами, които не дразнят читателите, дори напротив – възможно е да са полезни за тях, ако са пряко свързани с темата на сайта, който четат.
Пример: Ако да речем имате сайт за туризъм и почивки и сте поместили рекламните кодове на Google Adsense за съдържание, в сайта ви най-вероятно ще се показват реклами на хотели, продажба на автобусни или самолетни билети, екскурзии и т.н.
Възможно е в сайта ви да се показват и други реклами, разбира се, ако липсват достатъчно рекламодатели от тематиката на сайта ви или ако рекламодатели от Google Adwords са избрали рекламите им да се показват изрично по конкретни ключови думи.
Например, в туристическия ви сайт може да излизат реклами на банки, ако последните са избрали рекламите им в Google да се показват при думи като “туризъм”, “почивка” или “екскурзия” (ако банката-рекламодател е избрала да рекламира нов банков продукт – потребителски кредит за почивки и екскурзии, например).
От 20.07.2007г. Google Adsense за съдържание е позволена за сайтове с българско съдържание.
Ето повече информация по темата за Google Adsense за съдържание от сайта на Google:
- Какво е AdSense за съдържание?
- Как Google насочва рекламите към вашия уебсайт?
- Колко ще спечелите от Google Adsense?
Google Adsense за търсене
Това е вторият начин за генериране на доходи по линия на Google, след Google Adsense за съдържание.
Google Adsense за търсене означава, че поставяте специален код, който вземате от страницата с акаунта си в Google във вашите интернет страници, след което на тях се изобразява поле за търсене – както в сайта ви, така и в интернет по принцип. Потребителите на вашия сайт могат да изпитат потребност да потърсят нещо в сайта ви – по ключова дума или фраза – и тогава те биха използвали това поле за търсене.
В резултат, пред потребителя ще се покаже екран с резултатите от търсенето, в т.ч. и със спонсорирани линкове, за които по линия на Google Adwords рекламодатели са избрали да се показват. Ако потрбителите на сайта ви натиснат върху някой от тези спонсорирани линкове, Google Adsense за търсене ще ви заплати определена сума.
Вариантът Google Adsense за търсене е приложим за сайтове с особено голям трафик. В противен случай – не разчитайте на кой знае какво.
Ето повече информация по темата за Google Adsense за търсене от сайта на Google:
- Как да добавите AdSense за търсене във вашите страници?
- С какво се различава AdSense за търсене от Безплатното Google търсене?
И при Google Adsense за съдържание, и при Google Adsense за търсене, поне на този етап заплащането за сайта е на принципа Pay Per Click – т.е. посетителят на сайта ви следва да натисне с мишката върху някаква реклама, за да получите възнаграждение.
Google Adsense – Референции
Референциите са третата опция за генериране на приходи, която предлага Google Adsense. Това означава, че вие поставяте на страниците на сайта си реклами на определени продукти (може да са реклами на продукти Google, а може и реклами на продукти на други компании), след което получавате възнаграждение след като посетителят не само натисне върху съответната реклама, но и предприеме някакво действие в сайта на рекламодателя – закупи продукт, регистрира се за нещо и т.н.
Тъй като за разлика от другите две разновидности на Google Adsense при референциите активната страна в самото начало са собствениците на сайтове, те следва внимателно да изберат реклами на кои продукти ще поставят в сайтовете си. Общото правило е, че рекламите следва да са контекстуални, т.е. свързани, близки, релевантни на съдържанието на сайта.
Пример: Ако да речем имам кулинарен блог, би било неуместно да поставям рекламни референции за автомобили, кредити или промишленост. Бих могъл обаче да поставя реклами от категорията “Храни и напитки”, “Здраве” и “Пазаруване”, ако отговарят на съдържанието на блога ми. Схващате логиката, надявам се.
В резюме:
Поне за момента, особено след 20.07.2007г. Google Adsense е най-добрата алтернатива за генериране на доходи по линия на неголям (а и голям, защо не?) български блог или сайт, ако нямате възможност да откриете директно рекламодатели, които да инвестират парите си при вас.
Успех в генерирането на приходи чрез Google Adsense!
{ 28 trackbacks }
{ 6 коментара… прочетете ги по-долу или добавете ваш }
Недялко Пенев 01.02.09 в 00:02
Имам 1-2 въпроса по темите по горе които четох.Ще ти обеснявам аматйорски защото сам такъв .Значи,можеш ли да ми кажеш какво е съотношението на посешения и кликане по рекламите на google,примерно на 10 посещения има 1 кликане или 20/1 някакво такова средно съотношение.Знам че е много субективно но все пак би трябвало да има нещо подобно.И второ за информационен сайт на който има и продажби на стоки с посещения от 1000 на ден колко ще бъде средната цена на клик който google ще ми плаща.Разбрах це за бизнес порталите е по скъпо за други по евтино и затова питам може ли да се каже някаква средна цена за клик примерно 0,2 или 0,5,нещо такова.Благодаря предварително независимо какво ще ми отговориш,и ти пожелавам многооо успехи.
Обучението 23.01.10 в 15:01
И аз имам един въпрос: колко блока с реклами могат да се сложат на една страница? Май имаше няколко вида реклами и различни ограничения за различните видове, вече не си спомням.
Мебели за баня 22.07.10 в 22:07
Недялко, ще правиш около 3-4 долара за 1000 посещения в най-добрия случай
Криси 22.02.11 в 18:02
Здравейте,
аз имам един въпрос, на който търся упорито отговор, но не мога да открия и не мога да се справя с това. От скоро имам един блог на Български език, както и един на Английски. Сложила съм едсенс и на двата, но виждам, че нещо не е наред и че се объркват рекламите. Повечет време и на двата блога излизат реклами на Български, а друг път излизат на Английски… нещо не е както трябва. Също и тематиките на рекламите се объркват. помолих един познат от чужбина да ми отвори Българския блог, за да проверя дали се отваря отвсякъде и той каза, че изобщо не му се появяват рекламите. Съвсем нова съм в тази област и се уча, но не знам какво съм сбъркала. Като съм в България, не мога ли да правя сайт на английски, който да се отваря от цял свят и да се виждат рекламите и те да са на английски? Настройките ли съм объркала или просто не е възможно…
bars 26.01.12 в 06:01
Наивна работа. Ако парите се печелеха толкова лесно, никой нямаше да си прави труда да пише статии колко лесно се печелят
Печели единствено гугъл, щото събира лична информация, а и защото милиони балъци поне за по няколко месеца рекламират самия гугъл и му вдигат рейтинга като го посещават всеки ден, за да си видят печалбите.
Въпреки многото изписани неща по темата – от това не можете да забогатеете – никой не си дава готовите парички на калпазани, дето стоят по цял ден пред комповете и “кликат”. Ама всеки си е в правото да пробва де, да си загубиш времето в глупости е напълно нормално за нета.
Тодор Христов 27.01.12 в 13:01
Bars, съжалявам, но трябва да кажа – в голяма грешка сте. Почти всяка дума от написаното е една много голяма, много сериозна грешка!